Stillesittende arbeid og hobbyer er naturligvis ikke sunt, men en ny undersøkelse foretatt på 220 000 mennesker i Australia viser at det er enda farligere enn antatt. Undersøkelsen sammenliknet folk på 45 år og oppover, og delte dem opp i grupper etter hvor mye tid de tilbrakte på baken hver dag.
For folk som sitter stille mer enn 11 timer om dagen var sjansen til å vandre heden i løpet av de neste tre årene hele 40 prosent høyere enn for folk som ikke har stillesittende jobber. De med åtte timer på baken hver dag har "bare" 15 prosent høyere sjanse for å dø i løpet av tre år.
Stillesittende arbeid er ofte forbundet med overvekt og en passiv livsstil. Men undersøkelsen peker på at det ikke er hele forklaringen. Ekspertene bak undersøkelsen påpeker at en del bevegelser utløser positive reaksjoner i kroppen som kan forbedre helsetilstanden drastisk.
Og selv en liten forbedring kan ha en positiv effekt, så ta trappa, hent kaffen selv og ta en liten spasertur på arbeidsplassen i løpet av dagen.
Tilbud Med en komplett sikkerhetspakke fra Komputer for alle får du magasinet "Helt sikker PC" + CD med 6 sikkerhetsprogrammer + et supersmart program som kan spore PC-en.
Pennen tar opp video gjennom en liten linse som sitter skjult over lommeklipsen. Det er bare å koble den til datamaskinen (medfølgende minnekort på 4 GB).
Få tilgang til over 100 utvalgte guider, tester og artikler - det kommer hele tiden flere til!
Forskning viser at databruk minsker risikoen for demens hos eldre. Pc-brukere har opptil 40 prosent mindre risiko for å bli demente enn folk som ikke bruker datamaskiner.
Det er helt feil å være Mitt Romney på nettet for tiden. Den amerikanske presidentkandidaten har blitt plassert i et uheldig Google-søk.
Microsoft og Apple har allerede sine egne butikker, og nå har Google tenkt å følge etter. I løpet av året åpner de første butikkene, men det er usikkert om de kommer til Norge.
Nye medietall viser at internett for første gang i historien har passert tv som vårt foretrukne medium. Det viser nye tall fra Statistisk Sentralbyrå.
Microsoft og Apple har allerede sine egne butikker, og nå har Google tenkt å følge etter. I løpet av året åpner de første butikkene, men det er usikkert om de kommer til Norge.
Med en gratis brukerprofil får du det ukentlige nyhetsbrevet vårt og tilgang til utvalgt innhold.