Komputer for alle 7-2011

Blås liv i gamle bilder, Fjern alle dataspor, Nettverk i stikkontakten.

Et enkelt nettverk som faktisk fungerer
Det første nettverket mitt var en seks meter lang kabel fra en ruter og helt bort til pc-en min. Det var ikke vakkert, men det var effektivt.

Snart kom det flere kabler. Gleden var stor da den første trådløse ruteren gjorde mesteparten av de lange ledningene overflødige igjen. Til gjengjeld begynte en helt ny tidsregning – jeg måtte bruke enormt mye tid på å sette meg inn i krypteringsstandarder, passord, SSID, IP- og MAC-adresser og et hav av andre begreper som jeg egentlig bare har en overfladisk forståelse av. I virkeligheten var det også så som så med forbindelse. Når man flyttet seg for langt bort fra den trådløse ruteren, falt signalet dramatisk ... og så måtte kablene tas i bruk igjen.

Av en eller annen grunn har jeg alltid vært litt skeptisk til den løsningen som virker enklest og mest opplagt på papiret: Nemlig å bruke stikkontaktene mine og strømledningene som pc-nettverk. Men etter at jeg fikk installert homeplugs hjemme, er det ikke tvil i min sjel lenger. Bare sett dem i stikkontakten, plugg inn datamaskinen og sett i gang. Det er både smart og enkelt – og det fungerer!

Med vennlig hilsen
Sjefredaktør Leif Jonasson



Komputer for Alle nr. 7 kommer ut den 3-5-2011.
Kjøp bladet



Innhold
- Nyheter
- Spør oss
- Stortest: Sett et par homeplugs i to ledige stikkontakter – så har du et nettverk uten problemer. Vi har testet seks stykker.
- Godt & gratis på nettet
- Test: Er hastigheten og rekkevidden god nok på et nettverkskort som ikke er større enn en tommelfingernegl? Vi tester 18 spennende nye produkter.
- På CD'en
- Starthjelp på pc-en
- Lagre hele nettsider
- Nytt liv for gamle bilder
- MinSide med MinID
- Word: Gøy med tabeller
- De redder harddisken


Full fart på pc-en

Med denne boka i hånda kan du vinke farvel til langsomme oppstarter, hakkende grafikk og et tregt Windows-system som setter tålmodigheten på prøve.

Les mer

Gratis nyhetsbrev

Skriv e-postadresse og klikk på "Abonner".