Pen utmerket seg ved å ha et utskiftbart objektiv uten å være et speilreflekskamera. Det betyr at det eneste som manglet, var en søker på kameraet. Du var nødt til å bruke skjermen på baksiden i stedet for en analog søker, som er standardutstyr for speilreflekskameraer. Det har Olympus rettet på i
den nye versjonen Pen E-P2. Her kan du sette en elektronisk søker på top-pen av kameraet. Bildet blir ikke like klart som med en ekte analog søker. Men systemet er praktisk når det er mye dagslys.
Den elektroniske søkeren fungerer bra, og er et fint supplement til den 3 tommer store LCD-skjermen. Dessverre opptar søkeren plassen hvor blitsen skal monteres. Det kan være et problem siden E-P2 ikke har innebygd blits – i likhet med E-P1.
E-P2 er holder like høy kvalitet som den første utgaven av kameraet. Det vil si at den har et lekkert og brukervennlig menysystem, og ikke minst svært høy bildekvalitet fra de 12 megapikslene. Olympus E-P2 leverer svært virkelighetstro og levende bilder med god fargedybde. Det eneste ankepunktet vårt er at kameraet er dyrt i forhold til E-P1. Spesielt siden den eneste reelle forskjellen er muligheten til å montere den elektroniske søkeren på kamerahuset.
• Oppløsning: 12,3 megapiksler
• Objektiv: 14-42 mm
• Filmfunksjon:
HD 1280 x 720 piksler
• Programmer: 19 stykker
• Maks ISO: 6400 ISO
• LCD-skjerm: 3 tommer
• Minnetype: SD-kort.
• Vekt: 335 gram
• Mål: 120,5 x 70 x 35 mm
Guider Med denne boka i hånda kan du vinke farvel til langsomme oppstarter, hakkende grafikk og et tregt Windows-system som setter tålmodigheten på prøve.
Med denne boka i hånda kan du vinke farvel til langsomme oppstarter, hakkende grafikk og et tregt Windows-system som setter tålmodigheten på prøve.
Bestill et abonnement på Komputer for alle og få tilgang til eksklusivt innhold og ekstra tjenester på hjemmesiden.
Med en gratis brukerprofil får du det ukentlige nyhetsbrevet vårt og tilgang til utvalgt innhold.
Olympus SP-560 UZ er et lekkert kamera som fortjener at du oppjusterer fargemetning og skarphet. Da blir resultatet veldig flotte bilder.
Et enkelt, billig og raskt lommekamera som er best til utendørsfotografering.
Kvalitet, funksjoner og pris gjør Olympus til et godt alternativ hvis du skal investere i et digitalt speilreflekskamera.
På tross av et ganske stort objektiv og hele 10 ganger optisk zoom er det et ganske kompakt kamera vi har fått tak i her. Skjermen dominerer baksiden, hvor det bare er blitt plass til fire knapper. På toppen finner du tre til. Det er ikke mange innstillingsmuligheter, og de små knappene er av ganske dårlig kvalitet.
Med stor linse og hele 14 gangers zoom er dette kameraet et alternativ til de større speilreflekskameraene. Det er kompakt og virker solid bygd, noe som også merkes i vekten på drøyt 200 gram. Man merker at man har dette i lomma.
Hvis du ikke er proff på videofilming, men gjerne vil ha bedre kvalitet enn den de billigste kameraene kan gi deg, vil du med Sony HDR-CX130E ha et ganske fornuftig opptaksutstyr mellom hendene.