Hvis du sitter og hamrer med nevene i tastaturet, burde det heller ikke være noe stort problem – så lenge du ikke treffer flere enn 26 taster på en gang, kan tastaturet registrere alle tastetrykkene samtidig.
Teknologien heter Anti Ghosting og har etter hvert blitt standard i spilltastaturer. Raske dataspillere havner ofte i situasjoner hvor de må trykke ned flere enn et par taster av gangen, og det kan fort bli for mye for et vanlig kontortastatur. Det er i hvert fall teorien. I virkeligheten kan nok de fleste klare seg bra uten denne funksjonen.
X4 er også utstyrt med en såkalt makrofunksjon, så du kan legge en rekke forskjellige tastetrykk på én tast. Det har seks egne makrotaster. Du kan lagre makroer i tre forskjellige grupper, og hoppe mellom dem ved å trykke på en egen tast.
Det letteste er å ta opp makroer mens du spiller, eller bruker datamaskinen på vanlig måte. Hvis du må gå via makroprogrammet, kan det fort bli mye mer komplisert.
Alt i alt er dette et brukbart spilltastatur, men det er ikke helt i eliteklassen. Innstillingsmulighetene når det gjelder makroer, for eksempel, er litt for begrenset. Det har gått omtrent et år siden Microsoft lanserte forgjengeren X6.
Den koster omtrent dobbelt så mye som X4, men den har flere makrotaster og et avtagbart numerisk tastatur. Alt i alt virker den som et mye bedre kjøp.
• Tilkobling: USB
• Makrotaster: 6 x 3 stk
Med denne boka i hånda kan du vinke farvel til langsomme oppstarter, hakkende grafikk og et tregt Windows-system som setter tålmodigheten på prøve.
Sandberg Wireless Touchpad Keyboard er en fin og rimelig totalløsning for fjernstyring av pc eller mediesenter.
Spilltastaturet SideWinder X4 virker solid nok til å tåle litt juling fra frusterte spillere – enten de er midt i en heftig skuddveksling eller det er slaget ved Waterloo som ikke går helt etter planen.
Vi har testet intelligente kulepenner før, men ingen har vært i nærheten av å kunne så mye Echo fra LiveScribe. Den intelligente pennen inneholder et kamera, og du bruker den på et spesielt papir som er utstyrt med mikroskopiske prikker.
Speedlinks intensjon om å skape en billig mus du kan ta med deg på reise, er god nok. Problemet er bare at Nova Wireless Micro Mouse ikke helt holder mål.
Med Microsofts nye mus kan du lage snarveier i Windows 7. Ved ganske enkelt å stryke med en finger, kan du f.eks. forstørre et aktivt programvindu, og ved å bevege tommelen kan du bla fram og tilbake i bildesamlingen.