Vinylplate starter en gammel pc

En datanerd fra Slovakia har funnet ut at man kan bruke en gammel vinylplate som oppstartsdisk og få den til å starte en IBM-maskin.

Kan man starte en pc fra en LP-plate? Det er nok et spørsmål de færreste stiller seg, men en datanerd fra Slovakia kan fortelle at, ja, det kan man.

Noen ganger kan det være morsomt å gjøre ting bare for å se om det er mulig, og ikke så mye fordi det er praktisk.

Det er dette prosjektet et godt eksempel på.

Jozef Bogin, en programmerer fra Slovakia, bestemte seg nemlig for å undersøke om man kunne legge inn en oppstartsdisk på en gammel LP-plate, slik at den kunne starte pc-en.

Forsøket gikk over all forventning.

Gratis DOS på LP

Først konverterte han operativsystemet FreeDOS til analoge lyder, som du kanskje kjenner fra 56K-modemet som vi tidligere brukte til å koble på internett.

Deretter graverte han inn lydene på en LP.

DOS-versjonen var på 64 512 byte, noe som ga en spilletid på seks minutter og ti sekunder når platen ble spilt av ved 45 RPM.
> Les også: Husker du Napster og MP3?

Starter pc-en via et modem

Ved hjelp av et kassettmodem, som oversetter lydene til nuller og ettall som pc-er forstår, fikk han de analoge lydene fra LP-en over i den gamle IBM-maskinen.

Dermed ble operativsystemet sakte – det tok nesten seks minutter – lest inn på pc-en, som startet FreeDOS.

Dette er imidlertid ikke en oppskrift alle kan følge, for Jozef Bogin har selvfølgelig en maskin som kan gravere musikk på LP-er, og han visste også hvordan man programmerer en ny prosessor til pc-en, slik at den hørte og forsto oppstartssignalene fra modemet.Oppfinnelsen hans kan med andre ord bare brukes til å fascinere oss som fortsatt husker de originale IBM-maskinene og vinylplatene.

Her kan du se en video av pc-en når den starter fra LP-en:

ADVARSEL: Lyden kan være ubehagelig

Video

Har du fortsatt LP-plater liggende?

I Komputer for alle nummer 6/2021 kan du lese tredje del i vår serie om digitalising av gamle, analoge minner.

Denne gangen viser vi hvordan du får musikken fra de gamle LP-platene inn på harddisken, slik at den blir mer tilgjengelig.

> Du finner både denne og de foregående delene av serien i Fordelssonen.