TP-Link Archer NX200 er en god løsning for deg som vil ha internett på hytta eller hjemme, og ikke stiller så høye krav til hastighet og stabilitet at du vil betale for fibertilknytning.
Ruteren kobler seg nemlig til internett via 5G-nettet, som også brukes av mobilen. Det betyr at du ganske enkelt kan ta den med hvor som helst der det er 5G-dekning.
Oppsettet av ruteren kunne derimot godt vært mer brukervennlig. Navnet og passordet til det trådløse nettverket står trykt på undersiden av ruteren med så små tegn at vi måtte bruke lupe for å se dem. Det er også på undersiden man skal montere SIM-kortet, og det var mer plundrete enn det bør være. I stedet for en liten skuff til kortet, som vi er vant med fra mobilen, skal det dyttes ned i en liten slisse – og det var vrient å få kortet både inn og ut igjen.
Vi målte hastigheten på tre tidspunkter av døgnet på henholdsvis ruteren og en ny 5G-mobil fra Google. På mobilen målte vi i snitt nesten 300 megabit i sekundet, mens ruteren lå på rundt 330 megabit i sekundet.
Selv om ruterens responstid og overføringshastighet varierte, hadde vi ingen problemer med hakking eller utfall i løpet av den uken vi brukte den til strømming av video på tv-en.
