En iPad er et genialt verktøy som kan løse et vell av oppgaver.
Men på ett punkt har nettbrettet fra Apple alltid ligget litt etter de tradisjonelle bærbare maskinene: Det har ikke vært mulig koble en mus til iPaden, noe som er nødvendig i noen programmer.
Det er for eksempel mye lettere å plassere markøren nøyaktig i et tekstdokument eller redigere bilder i Photoshop hvis du bruker en mus fremfor fingeren.
I den nyeste versjonen av iPadOS blir det nå endelig mulig å bruke en hvilken som helst Bluetooth-mus sammen med iPad.
> Les også: Bruk nettbrettet som ekstra pc-skjerm
Nytt og bedre kamera i iPad
Sammen med den nye programoppdateringen har Apple også lansert en ny versjon av iPaden.
Den heter iPad Pro (2020) og kommer i to størrelser, enten 11” eller 12,9” og fås både med og uten 4G.
> Les også: Test av iPad (2019)
Kameraet på baksiden er bedre enn i den forrige modellen og kan ”se” omgivelsene bedre. Det skyldes en ny sensor i kameraet.
Så mye koster iPad Pro (2020)
Prosessoren i iPad Pro (2020) har også har fått et løft og har nå 6 GB ram, mens den tidligere modellen hadde 4 GB.
Videre har Apple lansert et nytt tastatur.
Det inneholder nå en pekeplate, slik vi kjenner fra vanlige bærbare pc-er, og iPaden kan dessuten heves, slik at du får en bedre og mer ergonomisk arbeidsstilling.
> Les også: Apples iPad fyller 10 år
Den nye iPaden koster fra 9790 kroner, mens den større 12,9"-modellen starter på 12 190 kroner.
Den aller dyreste modellen med 1 TB lagringsplass og 4G koster hele 18 190 kroner.