Det er frustrerende og irriterende å miste pc-en.
Men selve tapet av datamaskinen er ikke noe i forhold til tanken på at filene dine samtidig kan havne i feil hender.
Jeg lagrer filer med personopplysninger, for eksempel bankdokumenter der kontoopplysningene mine fremgår, helsejournaler med personnummer og annen viktig digital post, i mapper på datamaskinen.
Dokumentene gjør meg på ulike måter utsatt, og derfor er jeg selvfølgelig den eneste som bør ha tilgang til filene. Hvis de havner hos en kriminell, kan det uten tvil få alvorlige konsekvenser.
Bare tanken gjør meg utrygg, og derfor har jeg ingen pc uten programmet VeraCrypt installert. Programmet kan nemlig kryptere datamaskinens filer, og det vil i hovedsak si at filene blir låst ved hjelp av avanserte algoritmer, og bare ved å skrive inn et passord som jeg selv har valgt kan de krypterte filene eller mappene åpnes.
Tilgang krever passord
For å kryptere filene med VeraCrypt kreves det at du setter av litt plass på pcens harddisk til å opprette en såkalt virtuell stasjon. Harddisken kan brukes akkurat som en vanlig harddisk på pcen, men du kan bare bruke den hvis du har angitt passordet. Ellers vil stasjonen bare opptre som en enkelt, låst og uleselig fil på datamaskinen.
Hvis uhellet skulle være ute og du mister pc-en, er det altså umulig for uvedkommende å åpne filene dine, med mindre de har passordet til den krypterte stasjonen.