Endelig får også Word automatisk lagring

Microsoft har tatt et skritt som mange har ventet på: Nå lagrer nemlig Word tekst automatisk fra første tastetrykk.

Autolagring i Word

Dette er godt nytt for deg som bruker Microsoft Word. Fra nå av blir det nemlig mye enklere å lagre tekst.

© KateV28 / Shutterstock

Microsoft Word er utvilsomt et av verdens mest brukte pc-programmer og har snart vært med oss i en menneskealder. Det har kommet mange nye funksjoner underveis, men særlig én har glimret med sitt fravær.

Word lagrer nemlig ikke det du skriver automatisk, i motsetning til for eksempel Google Dokumenter, som fortløpende lagrer hvert eneste tastetrykk på nettet.

Hittil har du selv måttet lagre et nytt dokument i Word før programmet kunne begynne å lagre endringer fortløpende. Det er nå historie.

Med en ny funksjon for automatisk lagring fungerer Microsoft Word nå som Google Dokumenter og lagrer alt du skriver mens du skriver, helt automatisk og uten at du behøver å gjøre noe for at det skal skje.

Automatisk lagring fra første tastetrykk

Det er ikke noe nytt at du kan få Word til å lagre tekst automatisk, men hittil har du først måttet lagre dokumentet manuelt og deretter velge en plassering for filen på pc-en. Fra nå av skjer alt automatisk.

Et nytt dokument får først et navn basert på datoen det ble opprettet, og dokumentet lagres i OneDrive eller SharePoint fra første tastetrykk. Dermed er du beskyttet mot tap av data hvis maskinen krasjer eller strømmen blir borte.

Samtidig kan du enkelt åpne filen fra en annen pc, i nettleseren eller på mobilen. Som i Google Dokumenter kan du også dele og redigere dokumentet med andre i sanntid.

Funksjonen er allerede tilgjengelig for testere i Microsoft 365 Insider-programmet. Alle andre får glede av den fra og med versjon 2509 av Word, som kommer i september.