Du får virkelig valuta for pengene når du kjøper Redmi Note 15 Pro.
Til tross for den relativt lave prisen har den faktisk et av de største batteriene vi har sett i en smarttelefon. Kapasiteten er på hele 6580 mAh, noe som i praksis innebar at vi ofte kunne bruke den i mer enn to døgn før vi måtte finne frem laderen.
I en nødsituasjon kan du til og med bruke telefonen som nødlader for andre enheter ved å lade for eksempel et sett trådløse hodetelefoner eller en annen mobil via USB-porten i Note 15 Pro. Det er ganske smart.
Når Note 15 Pro selv trenger lading, lades den raskt med opptil 45 watt, men lader følger ikke med.
Stor og flott skjerm
Skjermen er stor og gir et imponerende og lyssterkt bilde. Telefonen har en spesiell funksjon som ignorerer vanndråper på skjermen, og den fungerer overraskende fint. Vi simulerte regn med en vannkran, og Note 15 Pro hadde ingen problemer med å registrere fingertuppene på den våte skjermen.
Redmi-merket eies av kinesiske Xiaomi, og operativsystemet på telefonen er er Xiaomis egen Android-versjon, HyperOS. Det er både bra og mindre bra. Det er nemlig et brukervennlig operativsystem, men skjemmes dessverre utrolig mange reklameapper.
På Note 15 Pro finner du dessuten et ekstra irritasjonsmoment når du sveiper opp fra bunnen av skjermen: i stedet for en oversikt over alle appene, får du nemlig Microsofts nyhetstjeneste MSN. Den gjør i utgangspunktet det samme som Google Discover, som også er installert på telefonen. Forskjellen er at MSN gjør det dårligere.
En fordel med operativsystemet er imidlertid at du får sikkerhetsoppdateringer i seks år. Til tross for lav pris får du får altså en mobil med lang forventet levetid.
Bildestøy i svakt lys
Kameraet tar bilder i en kvalitet du kan forvente i denne prisklassen. Dette er ikke mobilen for fotoentusiaster.
I dagslys fikk vi ganske gode bilder bare ved å rette kameraet mot motivet og klikke. I skjæret fra stearinlys var det derimot mye bildestøy, og fargenyansene hadde en tendens til å flyte sammen til store, pikselerte flekker.
Note 15 Pro har kraftige høyttalere og kan spille uvanlig høyt. Lydkvaliteten er ikke dårlig, men vi foretrekker likevel en Bluetooth-høyttaler hvis vi vil spille musikk fra mobilen.


