De senere årene har de digitale kameraene fra Sony markert seg blant de beste, og nå kommer selskapet også med en kameramobil i toppklassen.
Nylig lanserte nemlig Sony sin Xperia X III, en spennende ny telefon i Xperia 1-serien.
De har flyttet noen av elementene fra de populære og avanserte Alpha-kameraene over til mobiltelefonen, og med det får mobilkameraet funksjoner som vi hittil ikke har sett i en telefon.
Kamera stiller skarpt på ting i bevegelse
Kameraet er produsert i samarbeid med tyske Zeiss.
Det har blant annet "Fast Tracking", en funksjon som gjør det mulig å holde fokus på et motiv i rask bevegelse.
Zeiss-kameraet kan for eksempel fokusere på øynene i et motiv, og du får et skarpt resultat selv om kameraet eller motivet er i bevegelse. Det er en funksjon som er svært populær i de digitale Sony-kameraene.

Det avlange 21:9-formatet i den nye Sony-mobilen gir en god videoopplevelse.
Stor og lynrask mobilskjerm
Skjermbilde oppdateres med hele 120 Hz, og det er noe man setter pris på ikke minst hvis man bruker mobilen til dataspill.
Skjermen er på 6,5 tommer og er i det ekstra lange 21:9-formatet Cinemawide, som Sony viste for første gang i fjorårets Xperia L4.

Det innebygde kameraet har "Fast Tracking", som bidrar til at bilder av motiver i bevegelse blir skarpere.
© SonyMed elementer fra Sonys Alpha-kamera
Sony har som sagt hentet mange elementer fra Alpha-kameraene til Xperia 1 III. Det betyr at du får flere muligheter til å ta manuell kontroll over fotograferingen, og at du kan lagre bildene i et profesjonelt RAW-format.
For å understreke at Sony tar foto på alvor har Xperia 1 III fått en egen kameraknapp på den ene siden, slik at det føles som å ta bilder med et ordentlig kamera.
Vi som har tradisjonelle hodetelefoner med ledning kan glede oss over at Xperia 1 III er utstyrt med en 3,5 mm lydutgang. I dag er ikke det noen selvfølge. Med telefonen følger også et tre måneders abonnement på HiFi-abonnementet på strømmetjenesten Tidal, slik at du får mulighet til å teste ut lydkvaliteten.
Xperia 1 III har Wi-Fi 6 og 5G, slik at du raskt har internettilkobling nesten uansett hvor du er.
Sony har ennå ikke offentliggjort noen pris på Xperia 1 III, men det er ingen tvil om at den kommer til å være blant de dyrere modellene. Det går imidlertid rykter om at den vil komme med en trådløs lader.
Samtidig lanserer Sony den nye Xperia 5 III.

Den nye Sony Xperia 1 III beholder den analoge 3,5 mm-kontakten for lyd, slik at du fortsatt kan koble til hodetelefoner direkte, uten å gå veien om en ekstern DAC.
© SonySpesifikasjoner Sony Xperia 1 III:
- Skjerm: 6,5 tommer HDR OLED, Gorilla Glass 6
- Oppløsning: 4K (21:9-format)
- Prosessor: Qualcomm Snapdragon 888
- 5G: Ja
- RAM: 12 GB
- Lagring: 256 GB eller 512 GB
- Utvidelse av minne: Ja. Opptil 1 TB
- Dual-SIM: Ja
- Batteri: 4500 mAh
- Lading: USB-C og trådløst. Trådløs lader er inkludert
- Kamera 1: 12 megapiksler, 24 mm, f/1.7
- Kamera 2: 12 megapiksler, 70 mm, f/2.3, telefoto
- Kamera 3: 12 megapiksler, 16 mm, f/2.2, ultra vidvinkel
- Frontkamera: 8 megapiksler, f/2.0
- Størrelse: 165 x 71 x 8.2 mm.
- Vekt: 186 gram
- Fingeravtrykksleser: På siden
- Tilkobling: Bluetooth, Wi-Fi, GPS og 3.5 mm-lydkontakt
- Operativsystem: Android 11
- Farger: Svart og lilla