Snart får du mer frihet med iPhonen

Apple har nettopp kunngjort endringer i hvilke valg du har som iPhone-bruker – også når det gjelder valg av standardapper.

iPhone med nye funksjoner

Snart kan du gjøre mye mer med iPhonen.

© Farknot Architect / Shutterstock

Apple er i full gang med å tilpasse seg EU-reglene i Forordningen om digitale markeder (Digital Markets Act eller DMA). Den stiller blant annet krav til store teknologiselskaper, også omtalt som "portvokterselskaper" på grunn av sin dominerende markedsposisjon, om å gi brukerne flere og friere valgmuligheter.

Det amerikanske selskapet har allerede presentert et skjermbilde for valg av nettleser med iOS 17.4-oppdateringen, men det er ikke tilstrekkelig hvis du spør EU-politikerne.

Derfor har Apple nå lansert ytterligere endringer som vil bli implementert innen utgangen av året. Disse inkluderer muligheten til å endre standardapper og slette apper.

Derimot er det i skrivende stund usikkert når disse endringene trer i kraft i EØS-landet Norge, der Forordningen ennå ikke er inkorporert i lovverket. Det er med andre ord mulig at vi må vente lenger enn resten av Europa på noen av endringene.

LES OGSÅ:3 endringer på trappene for iPhone

Lettere å bytte standard nettleser

Apple vil blant annet gjøre det mulig for brukerne å endre standardapper og slette flere av Apples egne apper, som App Store og Safari, fra iPhonen.

Når du for eksempel velger ny nettleser på iPhone, vil den automatisk bli plassert øverst på en liste i telefonens innstillinger, slik at det blir lettere å finne den igjen.

Du vil også bli bedt om å velge nettleser oftere, for eksempel når du bytter til en ny iPhone.

LES OGSÅ:Apple vil kurere reisesyke

Snart kan du slette Apple-verktøy og bytte ut standardapper

Apple lover at de første endringene kommer til iPhone innen utgangen av året. Det vil skje med iOS 18 og iPadOS 18, der det vil finnes en ny kategori i innstillingene.

Det er i denne delen du kan se og endre standardappene. I tillegg vil det være mulig for EU-brukere å slette apper som App Store, Meldinger, Bilder, Kamera og Safari.

Fremtidige oppdateringer som kommer våren 2025, vil også omfatte nye standardinnstillinger for samtaler, meldinger, oversettelser og mer.

LES OGSÅ:Apple må utsette lenge ventet funksjon: For usikkert