Stor test av elektronikk fra Temu, Shein og Aliexpress

Du får elektronikk til usannsynlig lave priser fra de kinesiske nettbutikkene Temu, Shein og AliExpress, men hva får du for pengene? Det prøver vi å gi svar på ved å teste et utvalg av de mange produktene.

Temu_Shein_Aliexpress

Vi kjøpte 36 elektronikkprodukter fra Temu, AliExpress og Shein og testet hvert av dem grundig.

© Shutterstock/PixieMe

En ekstern SSD til 128 kroner, en smartklokke til 52 kroner og en mobillader til en tier er bare noen av tingene vi har kjøpt fra Temu, Shein og AliExpress. Disse nettbutikkene er proppfulle av elektronikk til latterlig lave priser.

Produktene er usedvanlig billige fordi vi kjøper dem direkte fra produsentene i Kina. Man slipper mellomledd, og dermed reduseres også utgifter til frakt og lagring.

Spørsmålet er om du overhodet gjør et godt kjøp når du bestiller fra en av disse nettbutikkene?

Test av 36 elektronikkprodukter fra Kina

Vi har sett nærmere på saken, for når et tilbud virker for godt til å være sant, så er det jo ofte det.

Derfor bestilte vi 36 forskjellige elektronikkprodukter fra tre populære nettbutikker og testet dem i henhold til våre vanlige standarder for produkttester.

I tillegg til å se på hvordan produktene gjør det rent teknisk, har vi også vurdert leveringstiden. En av ulempene ved å handle direkte fra Kina er nemlig den lange leveringstiden sammenlignet med lokale nettbutikker.

Kritikk av butikkene

Europeiske myndigheter og interesseorganisasjoner har lenge beskyldt de kinesiske nettbutikkene for å undergrave de europeiske markedene ved hjelp av svært lave priser.

Selve produktene har også måttet tåle heftig kritikk, ikke minst etter at de i enkelte tilfeller har vist seg å kunne være direkte skadelige. Direktør Inger Lise Blyverket i Forbrukerrådet advarer om at forbrukerrettighetene hos Temu er svært dårlige og at butikken benytter ”manipulative virkemidler som strider mot europeisk lov”. Det advares særlig mot leketøy og skjønnhetsprodukter der det er oppdaget stoffer som er ulovlige i EU.

Det er også andre etiske betenkeligheter ved å handle fra disse butikkene, men de er ikke tema for denne artikkelen.

Penger å spare, eller …?

Vi er primært ute etter å vurdere den tekniske kvaliteten på produktene, som ved første øyekast ser ut til å være gode kjøp. Det dyreste i testen kostet 242 kroner, og i alt brukte vi 3083 kroner inkludert frakt.

Snittpris på varene er 85 kroner, og det er jo imponerende – på papiret. Vi kjøpte trådløse høyttalere, smartklokker, trådløse hodetelefoner og eksterne harddisker med mengder av lagringsplass.

Men er det bryet verdt, eller kaster vi bort tid og penger på altfor billige og noen ganger ubrukelige produkter? Og virker de ikke, importerer vi faktisk EE-avfall fra den andre siden av kloden, bare for å levere det på nærmeste gjenvinningstasjon. Var det noen som sa ”bærekraft”…?

Tre elendige tastaturer

Vi kjøpte tre tastaturer, men ingen av dem imponerer. Alle er usedvanlig skranglete og er ikke gode å skrive på.

Tastatur fra Temu

Som du ser på bildet øverst, er det huller i Temu-tastaturet. Vi vet ikke hvorfor. Det var dessuten lett å skrape av tegnene på tastene, som vist i det nederste bildet.

© Komputer for alle

Shein

Vi fikk en mus med på kjøpet, men den har bare de to primærknappene og et hjul av dårlig kvalitet. Selve tastaturet, som for øvrig lukter ganske giftig, virker skranglete og gir etter når man trykker på de midterste tastene.

Følelsen i tastene er elendig. Det var vanskelig å kjenne om mellomromstasten var trykket helt ned, og Enter-tasten ga fra seg en lite tillitvekkende knirkelyd når vi trykket på den.

Tastaturet har bakgrunnsbelysning, men det hjelper lite når den er ikke kraftig nok til å lyse opp gjennom tastene.

Pris: 127,60 kroner.

Temu

Tastaturet fra Temu er ikke fullt så ubehagelig som Shein-tastaturet, men tegnene er ikke støpt inn i tastene og kan altfor lett skrapes vekk med fingrene. Etter et par ukers flittig bruk er det neppe mulig å se tegnene på tastaturet lenger. Tastaturet er produsert i en elendig plastkvalitet, med huller tvers gjennom produktet. Det er noe vi aldri har sett tidligere. Caps Lock- og Num Lock-tastene er svakt belyst av LED-lamper. Bortsett fra det er det ingen form for belysning i dette tastaturet.

Pris: 103,62 kroner

AliExpress

Det utrolig pinglete tastaturet fra AliExpress hadde riktignok de beste tastene av de tre tastaturene, men ligger fortsatt langt under et gjennomsnittlig spilltastatur, og mekanikken er ikke god. Tastaturet gir etter når man vrir på det og virker lite solid.

LED-belysningen er vel og bra, men lyser ikke opp gjennom tastene, og dermed blir det ikke lettere å se hva man trykker på. Kanskje lyset bare er til pynt?

Pris: 140,67 kroner

Strykkarakter for ekstern disk

En av de tre testede eksterne harddiskene er ikke i nærheten av den oppgitte kapasiteten.

Shein

Den eksterne harddisken fra Shein skulle være på 320 GB, og det viste testen vår også at den var. Harddisken kobles til via USB 3.0, og en tilsvarende modell her hjemme koster rundt 650 kroner, så her er det penger å spare.

Pris: 208 kroner

Hele 320 GB data er det plass til på den eksterne harddisken.

Temu

På esken står det at harddisken, som kobles til via USB 3.0, har en kapasitet på 250 GB. Det bekreftes av testen vår, og derfor har harddisken bestått. Normalprisen her hjemme er cirka 400 kroner.

Pris: 242,60 kroner

Harddisk fra Temu på 250 GB.

AliExpress

Når man finner en ekstern harddisk, attpå til en SSD, med en kapasitet på hele 2 TB til knappe 160 kroner, er det bare å slå til.

Da vi kjørte den eksterne lagringsenheten fra AliExpress gjennom testprogrammet, viste det seg at den reelle kapasiteten kun er på 14,6 GB. Tilbudet virket også for godt til å være sant, da en tilsvarende modell koster minst 1500 kroner her hjemme.

Pris: 128,94 kroner

Du får bare 14,6 GB å boltre deg på – ikke 2 TB som oppgitt.

Trådløse høyttalere av tvilsom kvalitet

Med tanke på den lave prisen, kan vi ikke si at de tre Bluetoothhøyttalerne skuffer. Det betyr likevel ikke at de er noe å ha.

Shein

Designen er det beste ved den trådløse høyttaleren fra nettbutikken Shein. Den lille dingsen bryter med de litt kjedelige, svarte og sylinderformede høyttalerne. I stedet har den en trivelig retro-look og fås i flere farger.

Høyttaleren har dessuten en tidsriktig USB-C-port, slik at du kan bruke den samme ladeledningen som til mobilen. Lyden er derimot ikke noe å rope hurra for. Den er grei nok til podkaster, men bassen er ullen, og det er ingen fornøyelse å lytte til musikk. Da hjelper det lite at den lille høyttaleren kan spille høyt.

Pris: 107,91 kroner

Høyttaleren med den nostalgiske designen spiller overraskende høyt.

Temu

Den dårligste høyttaleren i denne testen kommer fra Temu. Det gir ingen glede å høre musikk på den. Lyden er generelt flat, med instrumenter som flyter sammen, og bassen er for svak for en høyttaler av denne typen.

Når høyttaleren skal lades, skjer det ved hjelp av en utVi bestilte varer fra AliExpress 23. mai. 6. juni mottok vi en harddisk. Resten kom med posten den 17. juni. Underveis fikk vi hele 87 e-poster fra nettbutikken.

Grunnen til de mange e-postene er at hvert produkt fikk sin egen e-posttråd. De mange meldingene besto stort sett av nytt om produkter vi hadde bestilt, som måtte gjennom hele åtte ledd før levering.

Fra bestilling til levering: AliExpress datert Micro-USB-port, og med mindre du fortsatt har en ledning med en slik kontakt liggende, må du bruke den korte ledningen på et par centimeter, som følger med.

Pris: 115,83 kroner.

AliExpress

Lyden er brukbar, men langt unna tilsvarende JBL-modeller, som produktet etterligner. Bluetooth-paringen med mobilen er kronglete, og høyttaleren lades via Micro-USB. Knappene er derimot store og gode, og selve konstruksjonen virker solid.

Pris: 129,47 kroner

Det er tydelig at produsenten av TG365 prøver å etterligne de populære JBL-modellene.

En uekte lyspære?

To smarte lyspærer klarer seg fint, den siste virker ikke. Vi er ikke engang sikre på om den i det hele tatt er en ekte lyspære.

Shein

Lyspæren fra Shein pares via Smart Life-appen. Appen støtter utallige produkter, men paringen med pæren går raskt, ettersom appen finner den helt av seg selv. Deretter kan du justere lysstyrken og fargen i pæren og slå den på eller av med mobilen.

Pris: 39,02 kroner

Temu

Det skjer ingen verdens ting når man skrur fast pæren i sokkelen, og det føles ikke som om den sitter helt som den skal. Den er nesten vektløs, og den mystiske, myke plastpæren kan trykkes inn med fingrene – men lyser gjør den ikke.

Pris: 26,37 kroner

AliExpress

På samme måte som med Sheinpæren er det lett å pare også denne med Smart Life-appen. Deretter får vi mengder av tilpasningsmuligheter, og det er blant annet mulig å skifte farge og lysstyrke som vi selv vil, og lyset kan stilles inn til å følge musikk som spilles av i nærheten.

Pris: 54,93 kroner

Billig betyr ikke nødvendigvis at det er verdt prisen

Ingen av de tre testede trådløse hodetelefonene leverer brukbar lyd, og en av dem er usedvanlig elendig.

Shein

Hodesettet fra Shein har nesten utrolig dårlig lyd. Vi har faktisk aldri tidligere hørt så dårlig lyd fra et hodesett, så det har i det minste slått den rekorden og etablert et nytt bunnivå.

Det er imponerende i seg selv. Den fysiske konstruksjonen er spinkel, og knappene er så dårlige at det er vanskelig å trykke dem inn. Når vi likevel får det til, høres det ut som om hele saken er i ferd med å falle fra hverandre.

Lading skjer via Micro-USB, men her blir det for en bagatell å regne.

Pris: 31,19 kroner

Hodesettet fra Shein er den elendigste trådløse hodetelefonen vi har prøvd.

Temu

Lyden er altfor dårlig i forhold til hva man bør kunne forvente i 2024 og minner mest av alt om en blikkboks.

Den fysiske kvaliteten er dessuten svært laber, og bøylen vil trolig knekke hvis du prøver å ta med settet på tur. Putene på øreklokkene består av et materiale som sannsynligvis raskt vil smuldre opp når hodesettet er i bruk.

Prisen? Selv en eneste krone ville vært for dyrt.

Pris: 138,81 kroner

Aliexpress

Samme som fra Temu, men settet hadde et annet navn. Da vi mottok settet, var emballasjen identisk med produktet fra Temu. Det var også det samme produktet da vi pakket det ut, men det kostet mindre.

Pris: 86,70 kronerr

Noenlunde fungerende ladere

De tre mobilladerne fungerer og er CE-merket, uten at det nødvendigvis betyr at det er trygt å bruke dem.

Shein

På laderen står det ”120 W”, men i virkelighetens verden fikk vi den aldri til å lade med mer enn 11 watt.

Pris: 46,57 kroner

Temu

På USB-C-laderen fra Temu står det ”Super Fast Charging”, men vi har kanskje forskjellige oppfatninger av hva det vil si. Vi målte nemlig bare 12 watt i vår test av laderen.

Pris: 46,57 kroner

AliExpress

Den skulle lade med 45 watt, men leverte 14.

Pris: 10,67 kroner

Godkjente minnepinner

Minnepinnene har stor kapasitet i forhold til prisen.

Shein

Samlet kapasitet: 120 GB.

Pris: 93,15 kroner

Temu

Samlet kapasitet: 4 GB

Pris: 37,71 kroner

AliExpress

Samlet kapasitet: 94 GB

Pris: 132,31 kroner

Én fungerende USB-kabel

Bare en eneste USB-kabel kunne brukes til både å lade og overføre data.

Shein

Kan lade med 11 watt og overfører 3,5 GB data på 2 minutter.

Pris: 15,01 kroner

Temu

Lader med bare 3 watt og holder ikke løftet om dataoverføring

Pris: 9,35 kroner

AliExpress

Lover å lade med 120 watt, men lader med 4. Overfører ikke data.

Pris: 24,90 kroner

Skuffende solcelleladere

Tanken med en lader som bare består av solceller er egentlig god, men ingen av de tre testede modellene overbeviser.

Shein

Solcelleladeren leverer mellom 0,5 og 1 watt, og vi opplevde at batteriet i den tilkoblede mobilen faktisk ble tappet fordi vi hadde nettsider åpne mens laderen var tilkoblet. Laderen gir også strøm til en lykt.

Pris: 63,70 kroner

Temu

Temus solcellelader ligner veldig på laderen fra Shein, men den er litt mørkere, og den føles mer skranglete. Selv om den ligger i solen fra klokken 12 til 15 en sommerdag, får du ikke ladet mobilen nevneverdig.

Mobilen mistet tvert imot strøm, selv om den lå fullstendig urørt.

Pris: 56,96 kroner

AliExpress

Solcelleladeren fra AliExpress er mer enn dobbelt så stor som de to andre, og det er en klar fordel i forhold med tanke på ladeeffekten. Vi kunne lade mobilen med 3–4 watt, så vi fikk faktisk mer strøm på batteriet – selv om
det tok fryktelig lang tid.

Pris: 108,69 kroner

Umulig å betjene

Smartklokker koster mistenkelig lite hos de kinesiske nettbutikkene. Det har sine grunner.

Shein

Smartklokken fra Shein er nærmest umulig å betjene. Til tross for flere års erfaring med smartklokker klarte vi ikke å få klokken til å gjøre som vi ville. Vi kunne ikke engang åpne menyene. Og det hjalp ikke at både lysstyrken og skjermoppløsningen var elendig.

Når klokken skal lades, må man dele den med en ganske kronglete manøver og feste klokkedelen til USB-porten i en lader. Det er utrolig upraktisk. Her er 50 kroner 50 kroner for mye.

Pris: 50,31 kroner

Den påstått smarte klokken fra Shein var ikke mulig å betjene.

Temu

Fra Temu fikk vi en smartklokke med overraskende god skjerm. Lysstyrken er god, så det er lett å lese menyene, og kontrasten er nesten som den skal være.

Dessverre er prosessoren treg, og oppdateringen av skjermbildet skjer uhyre langsomt når man skifter mellom funksjonene. Den tilhørende veiledningen er ikke til nevneverdig hjelp. Instruksene er svært kortfattet og på et dårlig formulert engelsk.

Pris: 159,55 kroner

AliExpress

Urskiven er påfallende stor og forholdsvis lett å betjene takket være solide fysiske knapper på siden, men skjermen er ikke særlig god. Det er også lett å lade klokken ved hjelp av den magnetiske laderen som følger med. Veiledningen er på kinesisk og engelsk, men den engelske oversettelsen er komplett ubegripelig.

Pris: 146,97 kroner

Fungerende USB-vifter

En liten vifte som kan kobles til via USB, kan du for så vidt trygt kjøpe fra Kina. De tre vi bestilte, fungerte i hvert fall som de skulle.

Shein

USB-viften fra Shein har et metallisk utseende som gjør den ganske dekorativ på skrivebordet. Det følger ikke med noen strømforsyning, men den kobles til med USB-A, og så fort det er gjort, slås den på en med en god på/av-knapp på baksiden.

Derimot er det litt støy i den lille metallviften. Den kan for øvrig vippes opp og ned, men den kan ikke roteres til sidene.

Pris: 72,25 kroner

Temu

Viften virker ikke særlig solid, men fungerer fint og er testens klart billigste. Viftemotoren gir imidlertid fra seg en lyd som kan være irriterende i lengden, særlig i et åpent kontorlandskap. Som med viften fra Shein, kan heller ikke denne roteres, men bare vippes opp og ned.

På/avknappen sitter på baksiden, men er lett å finne ved å føle seg frem.

Pris: 28,71 kroner

AliExpress

På AliExpress fant vi det som skulle vise seg å være den beste av de tre viftene. Den er ganske støysvak og det er lett å bytte ut Micro-USBledningen på baksiden med en lengre, hvis du ønsker det. Viften har også et klypefeste, slik at den kan festes på for eksempel en pc-skjerm.

Også her er på/av-knappen plassert på baksiden, men i motsetning til de to andre viftene kan denne både vippes opp og ned og roteres sideveis.

Pris: 82,06 kroner

Viften fra AliExpress kan festes med en klype.

Stor forskjell på termometre

I teorien kan alle de tre termometrene kobles til mobilen via en app, men i praksis er det bare et av dem som fungerer ordentlig.

Shein

Til tross for gjentatte forsøk klarte vi aldri å pare termometeret med den tilhørende appen, og det gjør faktisk termometeret fra Shein ubrukelig. Det har nemlig ikke noen skjerm som viser temperatur eller luftfuktighet.

Pris: 47,27 kroner

Uten skjerm vises ikke temperaturen, og da det ikke kan kobles til appen, kjøper du i praksis el-skrot.

Temu

Termometeret skal settes opp med appen Smart Life, som egentlig er en ganske god app til de mange kinesiske smart-produktene. Vi fikk imidlertid ikke appen til å finne termometeret automatisk og måtte pare det manuelt, og det var ganske trøblete.

Etter paringen kunne vi imidlertid følge med på både temperatur og luftfuktighet via mobilen, og det fungerer upåklagelig. Termometeret har også en skjerm med de samme tallene som også dukker opp i appen. Appen kan med andre ord unnværes.

Pris: 70,96 kroner

AliExpress

Oppsettet av termometeret fra AliExpress gikk raskt, men den tilknyttede appen er elendig. Når vi en sjelden gang fikk den til å virke, kunne vi se temperaturen på mobilen, men det var en kortvarig fornøyelse.

Tilkoblingen mellom app og termometer ble nemlig stadig brutt. Termometeret har imidlertid en skjerm som viser temperatur og luftfuktighet og kan altså brukes uten app.

Pris: 38,92 kroner.

Fra bestilling til levering

  • AliExpress Vi bestilte varer fra AliExpress 23. mai. 6. juni mottok vi en harddisk. Resten kom med posten den 17. juni. Underveis fikk vi hele 87 e-poster fra nettbutikken.

Grunnen til de mange e-postene er at hvert produkt fikk sin egen e-posttråd. De mange meldingene besto stort sett av nytt om produkter vi hadde bestilt, som måtte gjennom hele åtte ledd før levering.

  • Temu
    Vi bestilte varene fra Temu den 22. og 23. mai 2024. Første bestilling ankom 1. juni, og den andre kom frem 6. juni. Mens vi ventet fikk vi ikke færre enn 23 e-poster fra Temu, for det meste i form av reklamefremstøt med rabatter på lignende produkter. Vi fikk også oppdateringer om de ulike punktene på transporten fra avsenderen i Kina og hjem til oss.

  • Shein
    Vi bestilte produktene fra Shein den 23. mai 2024. Alle varene var klare til henting 1. juni. Mens vi ventet mottok vi bare syv e-poster fra Shein, og de handlet nesten utelukkende om leveringsstatus på den aktuelle bestillingen. Det var den suverent minst påtrengende opplevelsen sammenlignet med Temu og AliExpress, som bombarderte oss med e-post.

Konklusjon: Kvaliteten er generelt elendig

Selv om det kanskje kan være fristende å kjøpe en ekstern SSD til 125 kroner eller et trådløst hodesett til 80, er det neppe et godt kjøp. Når prisene er så lave i forhold til hva du normalt må gi for et tilsvarende produkt i Norge, skyldes ikke det bare at du handler uten mellomledd.

Det er i høyeste grad også et spørsmål om kvalitet, noe denne testen viser med all tydelighet. I denne testen er det faktisk bare de superbillige USB-viftene som kan sies å være verdt det de koster. To av de billige eksterne harddiskene og minnepinnene har riktignok ganske god kapasitet, men vi har av opplagte grunner ikke testet hvordan de klarer seg etter mange overskrivninger av filene og flere måneders bruk.

Om det lønner seg å kjøpe elektronikk på denne måten, avhenger altså i høy grad av hvilken produkttype du kjøper. Det er opplagt penger å spare på å kjøpe en USB-vifte til 80 kroner med frakt fra Kina fremfor å velge en
til 169 kroner i en norsk butikk, men du har ingen kjøpslov eller garanti å slå i bordet med når ting ikke virker.

Skal du ha noe mer avansert enn en vifte, risikerer du å kjøpe katta i sekken. Testen av de 36 produktene viser at det er mer regelen enn unntaket at de billige produktene ikke på noen måte leverer det som loves, og ofte er det bortkastede penger.

Sådan klarede butikkerne sig

Shein
Testvinnere: 3
Ikke bestått: 4
Leveringstid: 9 dager
Antall e-poster før levering: 7

Temu
Testvinnere: 2
Ikke bestått: 6
Leveringstid: 15 dager
Antall e-poster før levering: 23

AliExpress
Testvinnere: 5
Ikke bestått: 4
Leveringstid: 25 dager
Antall e-poster før levering: 87

Eksperten mener: Testen bekrefter mange fordommer

"Morten Skeldal er Komputer for alles erfarne testmedarbeider. I denne artikkelen hjelper han til med å teste 36 produkter vi har kjøpt fra kinesiske nettbutikker."

T”Testen av produktene vi har kjøpt, bekreftet mange av mine egne erfaringer og fordommer. Det blir litt for mye sjansespill når man for eksempel bestiller en ekstern SSD på AliExpress eller en smartklokke fra Shein: Enten får du et brukbart produkt til en lav pris, eller så får du noe som raskt ender som spesialavfall.

Når det gjelder lagringsmedier, er det også en risikosport å lagre viktige data på et produkt som ikke kommer fra en anerkjent produsent. Ellers var spesielt tastaturene elendige, og med mindre du vet nøyaktig hvor alle spesialtegnene befinner seg, er det ikke lurt å kjøpe tastatur fra Kina hvis du skriver norsk.

Når også mekanikken er så elendig, er det klart at det ikke lønner seg å kjøpe slikt fra Kina. Lydkvaliteten i både hodesett og høyttalere ligger under det jeg har hørt fra de billigste produktene jeg har testet fra kjente leverandører.

Du kan være heldig å få en høyttaler som gir god nok lyd til å lytte til podkaster, men du kan også bomme fullstendig og få så dårlig lyd at det er uutholdelig å høre på.

USB-viftene var de eneste produktene jeg fant tilfredsstillende fra alle de tre butikkene. Det er i utgangspunktet ikke så farlig å kjøpe enkle småting til å koble til USB-porten. Dels bruker de ikke mye strøm, og dels er det noe jeg holder øye med mens det er i bruk, så det er ingen fare for at huset brenner ned.

Derimot ville jeg aldri kjøpt produkter som skal kobles til en stikkontakt, fra disse butikkene. Til det har jeg sett for mange eksempler på produkter som er direkte livsfarlige, slurvete satt sammen av billige komponenter og med dårlige loddinger.”

Hent magasinartikel (PDF)

Last ned artikkelen i PDF-format, slik den opprinneligt ble vist i magasinutgaven.